Dolar 15,5847
Euro 16,2707
Altın 902,49
BİST 2.422,86
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 23°C
Az Bulutlu
Afyon
23°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 13°C
Per 15°C
Cum 16°C

Çocuğumuz Üniversitede Nereyi Tercih Etmeli?

Çocuğumuz Üniversitede Nereyi Tercih Etmeli?
A+
A-
27.07.2020

Değerli Okuyucularım,

Bugünlerde YKS sınavları da açıklanınca, özellikle mühendislik tercih etmek isteyen ama genelde tüm tercihler noktasında şahsımı epeyce arayan veli arkadaşlarıma ve okurlarımıza, kendi kanaatlerimi paylaşmak istiyorum.

Öğrencilerimiz, kesinlikle severek isteyerek okuyabileceği yerleri tercih etmeli, hukuk isteyen birisine zorla tıp tercih yaptırılmamalı, öğretmen olmak isteyen birisine zorla mühendislik yazdırılmamalı.

Tercihlerde bulunmadan önce bölümler ve okullar hakkında genişçe araştırma yapılmalı, bazen severek okuyabileceği bölümleri isimlerinden dolayı bilemediği için tercih yapmayanlar oluyor. İyice araştırmak ve danışmak önemli.

ÖSYM’nin yayımladığı, programlarla ilgili bilgilerin, özel koşulların, uyarıların yer aldığı ‘Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu dikkatli inceleyin. Çünkü bazı bölümlerin özel koşulları olabiliyor ya da ücretli olduğunu bilmeyenler yanlış tercihte bulunabiliyor.

Ayrıca tercih edilecek üniversitelerin uzaktan eğitimdeki karneleri incelenmeli. Teknolojik alt yapıları ve geçen zaman diliminde hangi koşullarda ve platformlarda eğitimin gerçekleştiğini incelemek artık son derece önemli oldu.

Öğrencilerimiz, “Puanım yeterli olmayabilir” endişesine kapılmadan, sadece ilgisini ve başarı sıralaması göz önüne alarak tercihlerini belirlemeli. Kaydolmayı istemediği bir programa tercih listesinde yer vermesi yararına olmayacaktır..

Her yıl sınavın kolay veya zor olması bazı puan türlerinde farklı puan barajlarına neden olur. Mesela, geçen yıl 300 puan bandında olan bir öğrenciyle bu sene aynı puandaki adayın başarı sırası aynı olmayabilir. Bu yüzden puana değil, başarı sırasına göre tercih yapın.

Hangi bölümü veya okulu kazanırsanız kazanın, muhakkak surette İngilizce’yi okuyup anlayıp yazacak seviyeye getirin, konuşmayı da ilerletebilirseniz sizin için iş bulma konusunda hep bir adım önde olmanızı sağlar.  İngilizcenin yanında bir dil daha öğrenmeniz iş bulma noktasında çok daha avantajlı konuma getirecek ve hayatta hep faydalarını göreceksiniz, ikinci dil olarak Arapça, Rusça, Almanca, Fransızca, İspanyolca veya Çince dillerinden birini tercih edebilirsiniz.

Şunu unutmayın, çok iyi bir üniversitede normal bir bölümü mü yoksa normal bir üniversitedeki en iyi bölümü mü tercih etmeliyim sorusunun cevabı, adı bilinen marka bir üniversitedeki normal bir bölüm her zaman daha iyi bir tercih olacaktır.

Mesela, ODTÜ veya İTÜ’deki en düşük puanla alınan bir mühendislik, Anadolu’da yeni kurulmuş veya düşük puan ortalamasına sahip bir üniversitenin en iyi mühendisliğinden çok daha kıymetlidir.

Devlet Üniversitelerini tercihte öne alın, Özel Üniversite tercihi yapacaksanız burslu olması önemli, puanınız yetmiyorsa en azından belirli oranda burslu olmasına dikkat edin. Ailenizin ödeme gücünü dikkate alın.

Ölü tercih yapmayın. Bazen öğrencilerimiz, beklediğinin altında bir sonuç gelmesini hazmedemeyip, gerçekçi olmayan tercihlerle listelerini dolduruyor. Kazanamayacağı kesin olan yüksek puanlı programları listeye koyarak kendince acısını çıkarıyor. Yerleşme olasılığı çok yüksek olan bir programın altına yazılan yerleşme olasılığı çok düşük olan programlara ölü tercih diyoruz. Ölü tercihler yerine, gerçekçi tercihlerle listenizi hazırlayın.

Tercihiniz ne olursa olsun, eğer marka ve kaliteli üniversiteleri tutturabiliyorsanız yazın, tutturamıyorsanız bulunduğunuz ildeki üniversiteleri yazın, sakın ha! ailenizin yanında okumak varken , onlardan uzaklaşayım, biraz kafama göre takılayım gibi düşüncelerle bulunduğunuz ilin dışındaki başka sıradan üniversiteleri yazıp gitmeyin, hem ailenize külfet olursunuz, masraflarınız artar, hem de o okullarda istediğinizi bulamayıp eğitim hayatından soğuyabilirsiniz. Sonra arkadaşlarla takılayım gibi düşüncelerle okul yerine kafelere eğlence yerlerine gitmeye kalkmayın, gayrı ciddi ve gayri ahlaki ortamlarda bulunduğunuzda, eğitimden tamamen soğuyup istenmeyen sonuçlarla karşılabilirsiniz.

Eğitim hayatınızın, sonraki yaşamınız için en önemli merhale olduğunu unutmayın. Sizlerin hem kendini hayatınız, hem aileniz, hem de bu ülke için faydalı, şuurlu, bilinçli birer birey olarak yetişmeniz çok önemli. Yük olan değil yük alan insan olmaya bakın.

Puanlarınız, çok iyi üniversitelerde, Mühendisliği, Tıbbı, Hukuku vb tutmuyorsa sıradan üniversitelerde benzer bölümleri okumanızı tavsiye etmiyorum. İş bulma şansınız çok zayıf olur. Onların yerine, çok iyi bir öğretmenlik, teknikerlik, hemşirelik, hasta bakıcılık vb iş bulma imkanı yüksek bölümleri tercih edebilirsiniz.

Geleceğin Meslekleri olarak şunları söyleyebiliriz;

 • İlaç endüstrisi
 • Sağlık
 • Gıda
 • Enerji
 • Çevre ve Su
 • Havacılık
 • Uzay
 • Otonom Makinalar
 • Robot Teknolojisi
 • Sosyal Ağlar
 • Bilgisayar yazılımları ve Web
 • Online Pazarlama
 • İş Hayatı ve Kanunlar

Mühendislik tercihi yapacaklar;

Eğer puanınız yetiyorsa, İTÜ, ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, Yıldız gibi marka ve kaliteli üniversitelerin bölümlerini tercih edin.

Onlara puanınız yetmiyorsa, İstanbul, Ankara, İzmir, Sakarya, Kocaeli, Bursa ve Konya‘daki diğer devlet üniversitelerini tercih edin.

Eğer bunlara da yetmiyorsa, bulunduğunuz ildeki üniversiteyi tercih edin, başka ile gitmeyin. Ailenizin yanında okumanız her açıdan avantajlıdır.

Tercihlerinizde, ana mühendislik dallarını öncelikli olarak tercih edin,  MAKİNA, İNŞAAT ve ELEKTRİK. Çünkü başta kamu kurumları olmak üzere şirketler mühendis alırken bu üç ana mühendislik dallarında ilana çıkarlar.

Bu 3 dalın dışında, Bilgisayar, Elektronik, Çevre, Kimya, Uçak, Tekstil, Petrol ve Doğalgaz, Gıda vb bölümleri düşünebilirsiniz.

Sakın cafcaflı isimleri var diye hibrit bölümlere aldanmayın,

Sıradan üniversitelerde mühendislik okuyup diploma almanız size iş bulma garantisi sağlamaz, diplomalı işsiz olmaktansa, iş bulabileceğiniz alanlarda eğitim görmeniz size ve ailenize huzur sağlayacaktır. Mesela çok iyi üniversitelerin Meslek Yüksek Okullarında eğitim alarak sanayide aranan kaliteli ara eleman olabilirsiniz, iyi bir usta veya ustabaşı mühendis gibi maaş almaktadır ve iş garantisi yüksektir.

 • Elektrik Programı
 • Otomotiv Programı
 • Endüstriyel Elektronik Programı
 • Endüstriyel Otomasyon Programı
 • Kaynak Teknolojisi Programı
 • Uçak Bakım Programı
 • Gemi Kaptanlığı Programı
 • Pilotluk Programı

gibi programları bitirince iş bulma olasılığınız çok yüksektir.

 

Tıp tercihi yapacaklar;

Kesinlikle istiyorsanız Tıbbı tercih edin. Çünkü hem eğitimi hem uzmanlık eğitimleri ve görevleri olağanüstü fedakarlık ve çalıma gerektirir. Sonrasında da uzun dönem yoğun bir çalışma temposu sizi bekliyor.

Eğer ilk 10’da yer alan üniversiteleri kazanabiliyorsanız gözü kapalı yazın, değilse bulunduğunuz ildeki üniversiteyi yazın, ancak Anadolu’daki her üniversite iyi öğrenci çekeyim diye Tıp bölümleri açtı, bence ortalamanın altındaki Tıp bölümlerini yazmak yerine çok iyi Diş Hekimliği veya Eczacılık bölümlerini tercih edin. Önümüz yıllar ilaç sanayiinin atılım yapacağı yıllar.

 

Mimarlık tercihi yapacaklar;

Eğer tasarım bilginize ve çok çalışacağınıza güveniyorsanız tercih edin, yoksa mühendislik tercih etmeniz lehinize olabilir. Mimarlıkta da marka üniversitelerin bölümleri her zaman tercih sebebidir. Eğer tasarımınıza güveniyorsanız ama mimarlığı tutturamıyorsanız, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Peyzaj Mimarlığı, Grafik Tasarım gibi bölümleri tercih edebilirsiniz.

 

Hukuk, Kamu, Uluslararası İlişkiler tercihi yapacaklar;

Tercihlerinizde ilk 10′ a giren üniversiteleri tercih edin, ortalamanın altındaki üniversitelere gitmektense farklı tercihlere yönelmeniz sizin lehinize olabilir.

Hukuk eğitimi önemlidir, ama diğer hukuk mezunlarından sizi farklı kılacak özellikleri edinmeye çalışın, mesela yabancı diliniz olmalı, uzmanlaşacağınız alanlar olmalı, mesela enerji hukuku, uluslararası ticaret hukuku, tahkim hukuku vb.

İşletme, İktisat, Maliye, Çalışma Ekonomisi gibi bölümler de ileride size fayda sağlayabilir.

 

İlahiyat tercihi yapacaklar;

Mümkünse yabancı dilde eğitim yapanları ve ilk 10’da yer alan üniversiteleri tercih edin, olmuyorsa bulunduğunuz ildeki üniversiteyi tercih edin. İlahiyat okuyacak arkadaşlarımızın İngilizce ve Arapça‘da tam yetkin olmaları çok önemlidir.

İlahiyatı bitirecek arkadaşlarımız, hem öğretmen olabilir, hem diyanette din görevlisi olabilir veya yurt dışında bir çok ülkede ihtiyaç duyulan din görevlisi pozisyonlarına gidip hem para kazanabilir, hem de tebliğ vazifelerini icra edebilirler.

 

Bunların dışında, Fen-Edebiyat fakülteleri yerine öğretmen açığı olan ve kolayca atama yapılabilen öğretmenlikleri öncelikli olarak tercih etmeniz daha akıllıca olacaktır. sonrasında fen-edebiyat bölümlerini yazabilirsiniz.

Sosyoloji, Psikoloji, PDR vb bölümlerde güzel bölümlerdir. Özellikle termal turizmin yaygın olduğu Afyonkarahisar için FTR (Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon) bölümleri de iş bulma konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

Dile karşı yatkınlığınız ve isteğiniz varsa dil bölümlerini okumanız size 2 avantaj sağlayacaktır, hem o dille alakalı öğretmenlik yapabilirsiniz, hem de o dilde tercümanlık veya dış ticaret şirketlerinde pazarlama uzmanlığı yapabilirsiniz.

Bunların dışında unuttuğumuz bölümlerde mutlaka vardır, dikkat etmeniz gereken, severek isteyerek ve iş bulabileceğiniz bölümler olmasına dikkat edin.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Tüm Hakları Saklıdır © 2020