Dolar 13,3940
Euro 15,2010
Altın 792,93
BİST 2.014,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 5°C
Çok Bulutlu
Afyon
5°C
Çok Bulutlu
Cum 4°C
Cts -5°C
Paz -5°C
Pts -7°C

Eroğlu; “Şanlı tarihimize sahip çıkıyor eserlerimizi ihya ediyoruz”

Önceki Dönem Orman ve Su İşleri Bakanı, Küresel İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanı, Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Zafer Müzesi” ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Eroğlu; “Şanlı tarihimize sahip çıkıyor eserlerimizi ihya ediyoruz”
A+
A-
07.12.2021

Eroğlu’nun açıklaması şu şekilde;

“İstiklal Harbi denildiğinde akla ilk gelen yer zaferin kazanıldığı topraklar olan Afyonkarahisar’dır.  Şanlı Ordumuz, 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece Şuhut’tan hareketle Zafer Yolunu takiben Kocatepe’ye yürümüş ve 26 Ağustos 1922 günü sabah ezanıyla birlikte büyük taarruz başlatılmıştı.

Şanlı Ordumuz aynı gün Kocatepe’den Sinanpaşa Ovasına inmiş ve Büyük Kaleciktepe’den Çiğiltepe’ye kadar olan 15 km’lik bir bölge düşman işgalinden kurtarılmıştır. 27 Ağustos günü de Kahraman Ordumuz Afyonkarahisar’ı düşman işgalinden kurtarmıştır. Başkomutanlık Karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı Karargâhı, Şuhut’taki Büyük Taarruz Karargâhı ve Atatürk Evi’nden Afyonkarahisar’da şu anki Zafer Müzesine taşınmıştır. Zafer Müzesi, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin planlandığı yer olması bakımından son derece önemlidir.

Tarihimizde önemli yeri olan Zafer Müzesi, 1913-1914 yıllarında Hükümet Konağı ve Belediye Hizmet Binası olarak kullanılmak üzere o dönemin Belediye Reisi Saitoğlu Mehmet Sait Efendi tarafından yaptırılmıştır. 1930’lu yıllara kadar Belediye Binası olarak değerlendirilen bina, 1985 yılına kadar farklı maksatlarla kullanılmıştır. 1985 yılında Başkomutan Tarihi Milli Park Müdürlüğüne tahsis edilmiştir.

26 Ağustos 1995 tarihinde ise Zafer Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Önceki dönem Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Zafer Müzesi ile bizzat ilgilenerek bu tarihi eserin kültür varlığına uygun olarak yenilenmesi ve müze ile alakalı restorasyon projelerinin hazırlanması talimatını vermiştir.

Ardından yenileme projesinin hazırlanması için röleve, güçlendirme projesi, onarım ve yeniden tasarımlama projelerinin hazırlanması için ihale işlemleri tamamlanmıştır. Ancak daha sonra müzede depreme karşı bazı güçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiği anlaşılınca söz konusu bu restorasyon projelerinin tekrar revize edilmesi gerekmiştir. Bu sebeple revize projelerin hazırlanması için tekrar ihale işlemleri başlatılmış ve projeler hazırlanarak Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararıyla onaylanmıştır.

“Hedefimiz Zafer Müzemizi görkemli bir şekilde hizmete sunmak”

Şehit kanlarıyla yoğrulmuş Afyonkarahisar’ın İstiklal Harbinde, istiklalimizin ve istikbalimizin kazanıldığı topraklar olarak tarihe geçtiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu Zafer Müzesi özelinde tarihi eserlerin ihyası için yürütülen çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu:

“Zafer müzesinde süren onarım projesi çerçevesinde öncelikli hedefimiz bu yapıyı depreme karşı dayanıklı hale getirmek, ardından da restore ederek daha görkemli bir şekilde hizmete sunmaktır.

Burası çeşitli maksatlarla kullanılmış bir yerdir. Özellikle yeniden restore edilmesi gerektiği tarafıma iletildiği zaman burada tarihi esere hasar verme ihtimali olan birtakım eklentiler olduğunu tespit etmiştik.

Bu incelemeler sonrasında depreme dayanıklı aslına uygun bir yapı inşa edilmesi için talimat verdim. Neticede burası Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği’ne göre ihale edilmiştir. Burası bir tarihi eserdir ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve koruma kurullarının denetimi altındadır. Bu restorasyon çalışmaları titizlikle yapılmak durumundadır. Tarihi eserlerin ihya çalışmalarının kontrol ve denetim altında titizlikle yapılması elzemdir.

Biz burayı Afyonkarahisarımız’a çok iyi bir şekilde yeniden müze olarak sunmak istiyoruz. Yapılan depreme karşı güçlendirme ihalesi neticesinde bu tarihi binayı ilimizin ve ülkemizin en önemli müzelerinden biri haline getireceğiz. Neticede bu yıl içinde bu çalışmaların tamamlanması planlanmaktadır. Büyük Taarruz Karargâhı ve Zafer Müzemiz muhteşem bir şekilde Afyonkarahisar’ımızın ve ülkemizin hizmetine sunulacaktır.

Restorasyon işinin bitmesinin ardından 2023 yılı içerisinde ise iç mekân düzenlemesi yapılacak ve Zafer Müzesi orijinal hali olan Cumhuriyet Öncesi mimari yapısına kavuşacaktır. Ayrıca iç mekân düzenlemesi ile o dönemde kullanılan materyallerle Zafer Müzesi zenginleştirilerek, istiklal harbi zamanında yaşananlara ışık tutan bir müze haline gelecektir.

Ayrıca Afyonkarahisar Belediyemiz tarafından çok güzel bir “Zafer Meydanı” hayata geçirilmiştir. Valilik ise tarihi eski Belediye Binasının çok güzel bir şekilde ihya edilmesiyle bu binaya taşınmıştır.

“Zafer Meydanı’nın ortasında güzel bir Zafer Müzesi’ni Afyonkarahisar’a kazandırmış olacağız”

Tarihi eserlere önem veren biziz. Şuhut’taki Hacıveliler Konağı harabe olmuştu orayı ve bütün şehitliklerimizi ihya ettik. Bütün zafere giden yolları Kocatepe’yi ihya eden biziz. Bazılarının bu önemli çalışmaları görmezden gelerek konuyu saptırmaya çalışması kabul edilemez bir durumdur.

Ülkemizin istikbalini belirleyen en önemli askerî harekâta ev sahipliği yapan ilimizin bu özelliğinin yanında aynı zamanda sahip olduğu tabii zenginlikleri sebebiyle Doğa Koruma ve Milli Parklar alanında pek çok çalışma ve yatırıma ev sahipliği yapmaktadır. İstiklal Harbimizin kazanılmasında önemli bir dönüm noktası olan Şuhut ilçemizde bulunan “Büyük Taarruz Karargâhını” restore ederek ve civarını istimlak ederek güzel bir çevre düzenlemesi yaptık ve ziyaretçilerin hizmetine sunduk.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları karargâhı, 24 Ağustos’ta Akşehir’den Şuhut’ta bulunan Hacı Veli’nin konağına taşımışlardır. İlk ateşin yakıldığı ve planların hazırlandığı Büyük Taarruz Karargâhını Bakanlığım döneminde restore ederek ziyarete açtık.

Bakanlığım döneminde, milli park içerisindeki bütün şehitlikleri ihya ettik. Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği, Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk Abidesi çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Kocatepe Mevkiine üç boyutlu kabartma harita ve üç boyutlu asker figürü, bilgilendirme levhaları, abideler ve kitabe yapılmıştır. Kocatepe’ye Rölyef yaptırılmış, Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliğine aydınlatması gerçekleştirilmiştir. Milli Park içerisinde; Çiğiltepe, Tınaztepe, Kurtkayası Tepe ve Kara Tepede bulunan siperlerin ihya çalışmaları tamamlanmıştır. Giresunlular Şehitliğinin bulunduğu alan, Milli Park sınırlarına dâhil edilmiştir. Giresunlular Şehitliğine giriş takı, çevre düzenlemesi ve bekçi evi yapılmış, içme suyu getirilmiştir.

Ayrıca 26 Ağustos 1922 tarihinde şanlı ordumuzun düşman mevzilerini ele geçirdiği Sinanpaşa Ovasındaki bugün tabiat parkı olan alan adeta çöplük olarak kullanılmakta iken oraya sun’i bir gölet yapılmış, çevre düzenlemesi gerçekleştirilmiş ve 26 Ağustos Tabiat Parkı olarak hizmete sunulmuştur. Ayrıca bu alanda yapılan anket çalışmasında değerli hemşehrilerimizin tercihi ile ‘İstiklal Tanıtım Merkezi’ inşa edilmiştir. Bu merkez, şanlı tarihimizi ve istiklal harbini bir zaman tüneli içinde gelecek nesillere aktaran muhteşem bir merkezdir. 26 Ağustos Tabiat Parkının yol kenarına da yöresel satış binaları yapılmıştır.

Zafer Müzesi, Afyonkarahisar’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun bir simgesi haline gelmiştir. Zafer Müzesi, bundan önce olduğu gibi yine müze olarak kalacak ve yapacağımız tanıtım çalışmalarıyla hem Afyonkarahisarlı hemşehrilerimize hem de ülkemizin dört bir yanından şanlı tarihimizin gelecek nesillere tanıtılması gayesiyle gelen ziyaretçilere hizmet edecektir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Tüm Hakları Saklıdır © 2020