Dolar 15,8769
Euro 16,8435
Altın 942,56
BİST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 22°C
Az Bulutlu
Afyon
22°C
Az Bulutlu
Pts 24°C
Sal 24°C
Çar 27°C
Per 27°C

“Görmezden gelinen ihtiyaç sahiplerini biz kucakladık”

“Görmezden gelinen ihtiyaç sahiplerini biz kucakladık”
A+
A-
18.01.2020

Afyonkarahisar, AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkanlığı Ege bölge toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya “Devletimizin şefkat eli bugün 3,5 milyon haneye giriyor. Görmezden gelinen ihtiyaç sahiplerini biz kucakladık” dedi. AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen de Afyonkarahisar’ın her seçimde destan yazdığını söyledi.

 

AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkanlığı Ege bölge toplantısı Afyonkarahisar’da yapıldı. Toplantıya  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya ile birlikte İl Başkanı Hüseyin Sezen, milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Ali Özkaya, Gençlik Ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, Tarım Ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, Merkez ilçe Başkanı Bülent Eser, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan, Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, teşkilat mensupları ve 8 ilin Sosyal Politikalar Başkanları katıldı.

 

“Doğuda da batıda da meydanları hainlere bırakmadık”

 

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Sezen yaptığı konuşmada, “Bu milletin bekası ve selameti için şehitlerimizi yad ediyorum. AK Parti’mizin kurulduğu topraklar olan Afyonkarahisar, Sayın Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımızın her daim yanında olduğunu bütün seçimlerde göstermiştir. Afyonkarahisar her seçimde destanlar yazmıştır. 18 yıldır inandığımız yolda yürümeye devam ediyor ve önümüzdeki 2023 hedefleri için de emin adımlarla mücadelemizi sürdürüyoruz. Şehrimiz büyüsün, gelişsin, tarihi şanına layık hizmetler alsın diye tüm teşkilat mensuplarımızla durmadan yorulmadan aşkla heyecanla gece gündüz demeden çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde AK Partimiz şehirlerimizin alt yapısını inşa ederken, gerek merkezi hükümetimizle gerek yerel yönetimlerimizle, sosyal politikalarımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Maalesef hedeflerimize gittiğimiz yollarda sürekli saldırılara uğradık ve uğramaya devam ediyoruz. Ancak bu saldırılar bizi hedeflerimize varma konusundaki kararlılığımızdan asla ve asla yıldıramaz. Saldırıları dün olduğu gibi bugün de yarın da her defasında bertaraf ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne kadar ülke olarak ne Doğu’da ne Güneydoğu’da ne de batıda sokakları hainlere bırakmadık. Milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek aramızdaki sevgi, saygı ve muhabbeti güçlendirerek yolumuza devam ediyoruz” dedi.

 

“Seçimleri istişarelerle kazanıyoruz”

 

Sezen’den sonra söz alan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise yaptığı konuşmada, “Afyonkarahisar termalin, mermerin ve tarihin şehridir. Termal konusunda Türkiye’de 27 bin yatak kapasitesine sahip tek il olma özelliğine sahibiz. 35 bin konutun termalle ısıtıldığı güzide ilimiz, büyükbaş hayvan besiciliğinin yapıldığı, yumurta borsasına ev sahipliği yapan bir ildir. Afyonkarahisar AK Parti’nin kurulduğu, temellerinin atıldığı, bu güzel hizmetlerin başlangıcı olan Anadolu’nun kavşak konumundaki bir şehirdir. AK Parti’nin kurulduğu günden bugüne kadar teşkilatta yaptığımız görevler sırasında da elimizden geleni yaptık ve bunlar da karşılığında Afyonkarahisar hizmet olarak yansıdı. Biz bunları hep birlikte yaptık. Birlikte karar aldık, birbirimizle sürekli istişare halinde idik ve bunun karşılığı seçimlerimize yansıdı. Her defasında seçimin galibi biz olduk. Belediye olarak gönül belediyeciliğini bu dönem bir hakkın yerine getirmeye çalışıyoruz. Gönüllere girmeye gayret sarf ediyoruz. En çok belediyeye sahip tek il olma özeliğine sahibiz. Gerek ilçe, gerek belde belediye başkanlarımızla uyum içerisinde çalışıyor, bunu da halkımıza hizmet olarak sunmaya gayret ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Özkaya solcu arkadaşının nasıl AK Parti’ye katıldığını anlattı

 

Milletvekili Ali Özkaya da konuşmasında bir anısını paylaştı. Özkaya, “Hiç unutmuyorum Çankaya İlçe Başkanı olduğum dönemde sol siyasette uzun dönem görev yapmış bir arkadaşımız vardı. Derdi ki; Ali Bey ben hayatım boyunca sol partilerde görev yaptım. Hep sosyal demokrasiyi savundum ama benim savunduğum bütün fikirleri icra eden parti AK Parti oldu. Onun için ben buradayım. Bu yüzden buraya geldim. Bu hakikaten önemli bir şey. 2002 yılında bütçesinin yüzde 1.3’ünü sosyal politikalara ayıran bir parti bugün 70 milyar sosyal yardıma kaynak ayırıyor. Yani bizim sosyal politikalarımız sosyal amaçlı harcamalarımız bu rakamlara çıktı. Bu ciddi bir kaynaktır. O nedenle insanların daha mutlu daha huzurlu olmasını temenni ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız’dan Allah razı olsun. Daha büyük imkanları hep beraber ülkemizin kalkınmasında daha ileri noktaya gelmesinde mücadele edeceğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 

“Türkiye çağ atlamıştır”

 

Özkaya’nın ardından söz alan milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu da AK Parti’nin Afyonkarahisar’da kurulduğunu hatırlatarak şöyle konuştu; “Milletimiz çimentosunu kardı ve bugün AK Parti bu noktaya geldi. AK Parti milletin partisidir. Bu partiyi millet kurdu. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye nereden nereye geldi. Şöyle bir hatırlayın, yapılamaz denilen her şey yapıldı. Eğer eski Türkiye olsaydı Barış Pınarı harekatı, Fırat kalkanı harekatı Doğu Akdeniz’deki operasyonlar yapılır mıydı? Elbette yapılamazdı! Eskiden hatırlayın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bütün mühimmat ihtiyacı yurtdışından karşılanıyordu ama şu anda Cumhurbaşkanımızın başlattığı yerlileşme ve millileşme programı kapsamında büyük bir kısmını Türkiye’de üretiliyor. Dünyanın en güçlü deniz altılarını yüzdürüyoruz. İnsansız hava araçları ve birçok savaş teçhizatı ülkemizde yapılıyor. Türkiye çağ atlamıştır. Birlik olduğumuz müddetçe bu dünyada önümüzde durabilecek hiçbir güç yoktur. Gençlerimizin hayali olan 2053 İstanbul’un fethinin yıldönümü Türkiye kesinlikle küresel bir güç olacağı tarihtir. Cenabı Allah’ın yardımı bu milletle beraber. Ben buna yürekten inanıyorum. Samimi bir şekilde çalışırsanız Allah’ın yardımı da sizlerle oluyor.”

 

“Devletimizin şefkat eli bugün 3,5 milyon haneye giriyor”

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya da konuşmasında “Müreffeh toplum hedefine doğru atılması gereken her adım gibi, mağdurlara, mazlumlara ve ihtiyaç sahiplerine dokunan her konu bizim çalışma alanımızdır. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, hükümetlerimiz dönenimde yoksullukla mücadelede uluslararası camianın da hakkı teslim ettiği bir başarıya imza attık. Ülke olarak sosyal yardımlara daha çok mali kaynak ayırdık.  Böylece daha fazla ihtiyaç sahibi haneye ulaştık. “Sosyal yardım ve hizmetlere” ayrılan mali kaynak 2002 yılında 1.6 milyar TL iken, 2019 itibariyle bu miktarı 33kat arttırarak 55 milyar TL’ye yükselttik.  Sosyal yardım uyguladığımız program sayısı da 2002 yılında sadece 4 iken, günümüzde bu sayıyı 43’eçıkarttık. Böylece, sosyal yardımlar kapsamında devletimizin şefkat elini bugün 3,5milyon haneye ulaştırıyoruz. Bu sayı 2002 yılında 1 milyondu.(bugün ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları eğitimden kopmasın diye sadece ŞNT(Şartlı Nakit Transferi) programıyla ulaştığımız hane sayısı 1,3 milyondur.)” dedi.

 

“Görmezden gelinen ihtiyaç sahiplerini biz kucakladık”

 

Bazı kesimlerin, sosyal yardım alan hane sayısındaki bu çarpıcı artışı işaret ederek, ülkemizde yoksulluğun arttığını iddia ettiklerini söyleyen Kaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Oysa sosyal yardımlardan faydalanan hane sayısındaki artış, az önce ifade ettiğim gibi yardım program sayısını arttırmamızın bir sonucudur. Çünkü yeni programlarla birlikte, daha önceden adeta görmezden gelinen ya da yok sayılan ihtiyaç sahiplerini de AK Parti hükümetleri olarak yine biz kucakladık.  Dünya Bankası’nın yoksullukla ilgili ölçütü “kişi başı günlük harcama”kriteridir ve biz bu konuda çarpıcı bir iyileşme kaydetmiş durumdayız. Nitekim 2002 yılında nüfusumuz içinde kişi başı günlük harcama miktarı 4,3 doların altında yaşayanların oranı%30 iken; biz bu oranı2015 yılında %1,5’e düşürdük.  Bu sonuç yine Dünya Bankası tarafından 2018 de açıklanan Rapors nrt biçimde yansımıştır. Bu Raporda Dünya Bankası diyor ki; “son 15 yılda dünyada yoksullukla mücadelede en başarılı ülke, Türkiye olmuştur.” Dolayısıyla bazı kesimlerin bunun aksini iddia etmeleri ve yoksulluk artıyormuş algısını yaymaları kasıtlıdır. Bu kapsamda, daha geçen ay açıklanan yeni bir bilgiyi de paylaşmak isterim.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 2018 yılı verileri baz alınarak hazırlanan “İnsani Gelişme Raporu 2019” sonuçlarını açıkladı. Buna göre Türkiye, 2018 yılını kapsayan İnsani Gelişme Endeksi’nde, 189 ülke arasında 59’uncu sıraya yükselmiş ve sonuçta Türkiye ilk kez “çok yüksek insani gelişme” kategorisine girmeyi başarmıştır. (Türkiye, bir önceki listede 64 ncü olmuş ve “yüksek insani gelişme” kategorisine girmişti) UNDP İnsani Gelişme Endeksi, “uzun ve sağlıklı yaşam”, “bilgiye erişim” ve  “kabul edilebilir bir yaşam standardı” gibi 3 temel boyutta ortalama insani gelişme düzeyinin uzun vadeli takibi sonucu hesaplanmaktadır.  Sonuç olarak gerek yoksullukla mücadele gerekse insani gelişmişlik bakımından AK Parti Hükümetleri olarak çok büyük bir başarıya imza attık.

Bu nedenle algı yönetimine karşı çıkarak, gerçek bilgileri paylaşarak yalana dayalı ezberleri bozmalıyız.Dolayısıyla, bu bilgileri ilgili her platformda dile getirmenizi ve kamuoyunu aydınlatmanızı bekliyorum.”

 

Toplantının ardından bakan yardımcıları tek tek bakanlıklarının faaliyetleri ile ilgili sunum yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Tüm Hakları Saklıdır © 2020