6 Ülke, 63 İl katıldı

Şanlı Zaferin 100. Yılını en iyi şekilde kutlamak ve tüm dünyaya duyurmak amacıyla düzenlenen şiir yarışmasına 6 ülke 63 il den toplam 335 başvuru yapıldı.

Kültür ve Sanat 18.06.2022 02:49:00
6 Ülke, 63 İl katıldı

Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü himayelerinde Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür ve Sanat Derneği ile Kent ve İnsan Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Büyük Taarruzun 100. Yılında Ahde Vefa “konulu Uluslararası Şiir yarışmasında dereceye girenler ödüllerini aldı.Belediye Şehir Tiyatrosu Salonunda düzenlenen etkinliğe İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, Belediye Başkan Yardımcımız Murat Öner, AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Altıntaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, Ahde Vefa Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Azime Çavdar Gürlek ve çok davetli katıldı.

“6 ÜLKE 63 İLDEN 335 BAŞVURU”

Şanlı Zaferin 100. Yılını en iyi şekilde kutlamak ve tüm dünyaya duyurmak amacıyla düzenlenen şiir yarışmasına 6 ülke 63 il den toplam 335 başvuru yapıldı.Kocatepe’nin Türk Tarihi açısından, Kurtuluş Savaşındaki önemini ve Türk Ordusunun zaferini vurgulamak amacıyla düzenlenen Uluslararası Şiir Yarışmasında “Ebedi Muhafızlar Şehri” İsimli şiiri ile Samsun’dan Mustafa Bilir birinci olurken,“Şükür Demi Kocatepe” İsimli şiiri ile Osmaniye’den Turgut Ataşcı ikinci, “Zafer Busesi” isimli şiiri ile Ankara’dan Halil Gürkan üçüncü oldu.Yarışmada “Bir şehrin Lisanıyla” isimli şiiri ile mansiyon birincilik ödülü Karaman’dan İbrahim Şaşma’nın olurken “İkinci Bayrak” isimli şiiri ile mansiyon ikincilik ödülü Samsun’dan Adem Alan ve Kocatepe’nin Uzun Vuran Gölgesi” isimli şiiri ile mansiyon üçüncülük ödülü Erzurum’dan Yaşar Bayar’ın oldu.

“100. YILA YAKIŞIR ETKİNLİKLER DÜZENLİYORUZ”

Gecede bir konuşma yapan Başkan Yardımcımız Murat Öner, Dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından birinin Afyonkarahisar’da geçtiğini söyledi.  Başkan Yardımcımız Murat Öner, “Bizlerde bu şanlı şehre hizmet etmekten onur ve gurur duyuyoruz. Şanlı zaferimizin 100. Yılında Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek önderliğinde Belediye olarak çeşitli etkinlikler düzenledik, düzenlemeye de devam ediyoruz. Aynı zamanda Zafere yakışır şekilde tüm etkinliklere destek veriyor, kurumlarla ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile ortaklaşa çalışmalar yapıyoruz. Amacımız bu şanlı Zaferin 100. Yılını en iyi şekilde kutlamak ve tüm dünyaya duyurmak” diye konuştu.

“AFYONKARAHİSAR TEK YÜREK”

Afyonkarahisar’da nasıl mücadele edildiğini bu toprakların nasıl kazanıldığını anlatmak adına, şairlerimiz çeşitli şiirler yazdığını ifade eden Murat Öner, “Kendilerini tebrik ediyorum. Uluslararası şiir yarışmasına 6 ülke 63 il den 335 başvuru yapılmış. Gerçekten muazzam bir rakam. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Vatan ve millet aşkının nesilden nesile aktarılması adına da bizler her zaman sizlerin arkasındayız, destekçiniz. Ayrıca, 25-30 Ağustos tarihleri arasında her yıl olduğu gibi bu yıl da daha coşkulu ve gür sesle yeniden zaferi haykıracağız. Kurtuluşumuzun destanını hep birlikte ecdadın izinden giderek Zafer Yürüyüşü ile onurlandıracağız. Yediden yetmişe herkesle Muharebenin yönetildiği Kocatepe'ye yürüyeceğiz. Tüm Afyonkarahisar tek yürek Zaferin 100. Yılını onurla ve gururla kutlayacak. Ecdat, bu toprakları vatan yapabilmek uğruna canını hiç saymış, alçakları yurdumuza uğratmamıştır. Ben tüm şehitlerimizi bu vesile ile rahmet ve minnetle anıyorum. Bu programda emeği geçen paydaşlarımızı, şairlerimizi kutluyor başarılar diliyorum. Büyük Taarruz Zaferimiz hepimize kutlu olsun” dedi.


Pazartesi 36.1 ° / 20.3 °
Salı 35.1 ° / 20.6 °
Çarşamba 31.3 ° / 18.6 °