Fazıl ŞENEL
Fazıl  ŞENEL
[email protected]
Klasik Şartlanma ve Covid-19
  • 0
  • 02 Mayıs 2020 Cumartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -
II. Dünya Savaşı sırasında Almanlarla girilen mücadelede oldukça zor durumda olan Sovyetler, Alman tanklarına karşı önlem alamıyor, teçhizat bakımından düşmanın çok gerisinde kalıyordu.

II. Dünya Savaşı'nda Kullanılan Alman Tankları | Tarihi Olaylar

Alman tanklarının ilerleyişini durdurmak zorunda olan Sovyetler, İvan Pavlov’un öğretilerinden faydalanmak istedi. Çünkü Pavlov, dönemin klasik şartlanma konusunda 1 numaralı ismiydi. 1936 da ölen Pavlov’un öğrencileri gelen bu teklifi reddetmediler ve uzun bir müddet unutulmayacak bir plan yaptılar. Köpek ordusu oluşturdular.
İvan Petroviç Pavlov Kimdir?
Plan ise oldukça basitti.
 
Köpekler Günlerce Aç Bırakılıyor..
Köpekler Günlerce Aç Bırakılıyor..
 
Pavlov’un öğrencileri, yüzlerce köpekten oluşan bir barınak inşa ettirdiler. Barınaktaki köpeklere uzunca bir süre –yaklaşık 10 gün- hiçbir şey yedirmeyip, aç bıraktılar köpekleri. Köpekleri bu uzun açlık döneminde ara ara kafeslerinden dışarıya saldılar. Köpekler de açlığın getirdiği saldırganlıkla, yemek aradı. Fakat hiçbir şey bulamadılar.
Anti-tank dog - Wikipedia
Köpekler, artık tamamen bitkin düşmüş ve açlıktan ne yapacaklarını bilemez haldeydiler. Planın ikinci adımına geçildi. Açık alana tanklar getirildi. Fakat bunlar normal tanklar değildi, altlarında et saklıydı.
 
Açlıktan artık perişan olan köpekler de hemen bu tanklara koştular ve eti buldular. Karınları doyan köpekler için tekrar açlık günleri başlayacaktı. Bundan sonra köpekler her açık alana salındıklarında, tankın altında et olsun ya da olmasın tanklara koşmaya başladı. Kısacası, şartlanma olayı gerçekleşmişti.
Tank Archives on Twitter: "The theory that Soviet anti-tank dogs ...
Sıra artık planın son aşamasındaydı. Günlerce aç bırakılan köpekler, savaş alanına bırakıldı. Üzerlerine bombalar bağlanarak..
Anti-Tank Dogs: A Scared Weapon
 
Savaş alanında tankları gören köpekler yemek bulma umuduyla, doğruca Alman tanklarına doğru koşuyor ve tankın altına girdiklerinde ise Ruslar tarafından patlatılıyordu. İşte bu strateji, savaşın sonucunu değiştirdi.
The Exploding Anti-Tank Dogs of World War II
Ruslar, hiçbir teçhizat kullanmadan, Almanların meşhur tanklarına karşı galip gelmişti.
Koronavirüs COVID-19 Rehberi | Yeditepe Üniversitesi
Acaba COVID 19 nedeniyle bütün dünyada oluşturdukları korku düzeni ile bizi neye şartlandırıyorlar? Kritik Analitik düşünmemiz lazım…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?