Dolar 15,9354
Euro 16,8509
Altın 943,98
BİST 2.376,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 24°C
Açık
Afyon
24°C
Açık
Cts 24°C
Paz 21°C
Pts 21°C
Sal 24°C

SGK borçlarını peşin ödeyenlere %90 indirim

SGK borçlarını peşin ödeyenlere %90 indirim
A+
A-
31.01.2021

Afyonkarahisar SGK İl Müdürü Samet Fidan, işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı ve idari para cezaları ile sigortalıların isteğe bağlı, Ek 5 tarım sigortası, BAĞ-KUR prim borçları ve ihya tutarlarının uygun imkanlarla yeniden yapılandırıldığını belirterek, yapılandırmanın detayları ve avantajları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Fidan, açıklamasında, yapılandırmanın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alacak stokunun eritilmesi, işverenlerin geçmiş dönemlere ait prim borçları sebebiyle katlanmak zorunda oldukları yükün azaltılması ayrıca prim borçlarını ödemek veya ihya etmek suretiyle emekliliğe hak kazanacaklar için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Başvurular için son gün 01 Şubat 2021 Yapılandırma için son başvuru tarihinin 01 Şubat 2021 olduğunu kaydeden Fidan, bu büyük fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Elektronik Ortamda Başvuru Yapılabilir Vatandaşlarımız bu tarihe kadar İl Müdürlüğümüz ve İlçe SGM Müdürlüklerimize başvuruda bulunabilecekleri gibi elektronik ortamda da başvuru yapabileceklerdir.

İşverenlerimiz e-Sigorta yoluyla www.sgk.gov.tr web adresi, sigortalılarımızda, isteğe bağlı, Ek-5 tarım sigortası ve BAĞ-KUR prim borçları için e-devlet üzerinden İl veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerimize gelmeden elektronik ortamda başvuru yapabilirler.” dedi. Yapılandırma kapsamında olan borçlar Yapılandırma kapsamında olan borçlardan bahseden Fidan, “İşverenlerimizin 2020 Ağustos ayı ve öncesi aylara ilişkin sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi borçları, 31.08.2020 ve öncesi tarihlerde yapılan tespitlere ilişkin idari para cezaları, 31/08/2020 tarihinden önce bitirilmiş olan ihale ve inşaat işyerlerine ait eksik işçilikten kaynaklı sigorta prim borçları.

Esnaflarımızın, Bağ -Kur Tarım Sigortalılarımızın ve şirket sahiplerinin 4/1-b BAĞ -KUR sigortalılık statülerinden kaynaklanan sigorta prim borçları, isteğe bağlı, Ek-5 Tarım, Ek-6 Taksi ve dolmuş şoförleri, 2925 Tarım, sigortalılık statülerinden kaynaklanan prim borçları yapılandırma kapsamındadır. Ayrıca fazla ve yersiz ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ilişkin borçlarda yapılandırılabilecek.” diye konuştu.

İdari para cezalarının yapılandırılması

İdari para cezaları nasıl yapılandırılacağı hakkında da açıklamada bulunan Fidan, ” İdari Para Cezaları’larının, yüzde 50’si ile gecikme cezaları ve zamları siliniyor! Buna göre, 31 Ağustos 2020 günü veya bu tarihten önce yapılan tespitlere ilişkin olup henüz ödenmemiş olan cezaların yüzde 50’si ile işleyen gecikme cezaları ve zamları silinecek. Bunun yerine, kalan ceza tutarı ile bunun üzerinden Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın peşin ya da taksitle ödenmesi yeterli olacak. Yapılandırılan borçlar peşin ödenebileceği gibi 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte de ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödeneceğinden vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı da sağlanmış olacak. Yapılandırma hakkını kaybetmemek için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerin ilk taksitini, peşin ödemeyi tercih edenlerinse peşin ödemelerini en geç 31 Mart 2021 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Yapılandırmadan faydalanmaya devam etmek için ilk iki taksit süresinde ödenmeli. Bu sebeple, 31 Mart 2021 vadeli ilk ve 30 Nisan 2021 vadeli ikinci taksitin süresinde ödenmemesi halinde yapılandırma hakkı kaybedilecektir.

Borç asıllarına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı silinerek yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak çok daha avantajlı koşullarla yeniden faiz hesaplanacaktır. Hesaplanan tutar peşin ya da taksitler halinde ödenebilecektir.” dedi.

Borcun peşin ödenmesi halinde yüzde 90 indirim

Borcun peşin ödenmesi durumunda yüzde 90 indirimin söz konusu olduğunu kaydeden Fidan, açıklamasını şöyle tamamladı: “Borcun 31 Mart 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde, borç aslına ilave Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan %90 oranında indirim yapılacaktır. Borcun ikinci taksitin ödenmesi esnasında yani 30 Nisan 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde de, borç aslına ilave Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan yüzde 50 oranında indirim yapılacaktır. Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan tescilleri yapıldığı halde prim borçları nedeniyle sigortalılık süreleri durdurulmuş ve 17 Kasım 2020 tarihi itibarıyla ihya edilmemiş olanların kendileri veya hak sahipleri, 01 Şubat 2021 tarihine kadar Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine müracaat ederek, durdurulan sigortalılık sürelerini borçlanabileceklerdir. İhya bedelleri taksitlendirilemeyecek, 31 Mart 2021 tarihine kadar defaten yani peşin olarak ödenecektir. İhya sürelerinin kısmen borçlanılması ise söz konusu değildir. Genel Sağlık Sigortası ve Gelir Testi Yaptıranlar 2020 yılı ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin genel sağlık sigortası prim borçları 30 Nisan 2021 tarihine kadar gecikme zamsız ve faizsiz ödenebilecektir. Ayrıca, genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup ta gelir testine hiç başvurmayanlar 31 Mart 2021 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurdukları takdirde, yapılacak gelir testiyle ikamet ettikleri hanede kişi başına düşen gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi halinde Genel Sağlık Sigortası prim borçları tamamen silinecektir.”

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Tüm Hakları Saklıdır © 2020