Fazıl ŞENEL
Fazıl  ŞENEL
fazilsenel@gmail.com
Türkiye’nin Libya’da Tırmanışı konulu rapor
  • 0
  • 01 Haziran 2020 Pazartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Ankara, Müslüman Kardeşler ve diğer İslamcı unsurlardan güçlü bir şekilde etkilenen Trablus merkezli, BM tarafından tanınan Ulusal Anlaşma Hükümeti’ne (GNA) askeri Tobruk’a karşı askeri destek sağlamayı kabul ettiği Kasım 2019’da Libya’ya daha fazla dahil oldu. BAE, Mısır, Rusya, Fransa ve diğerleri tarafından desteklenen Libya Ulusal Ordusu (LNA). Buna karşılık, Türkiye, giderek daha fazla enerji zengini Doğu Akdeniz’de geniş denizaşırı toprak iddialarını görünüşte meşrulaştıran ikili bir anlaşma sağladı.

Türkiye’nin Libya’daki yeni varlığı, bir ABD silah ambargosuna rağmen ve ülke çapında süpürülen koronavirüs olmasına rağmen, çatışmanın her iki tarafını da mücadelelerini hızlandırmak, daha fazla dış yardım istemek ve müzakereleri desteklemek için cesaretlendiriyor. Aynı zamanda, ABD’nin barışçıl bölgesel enerji gelişimini destekleme konusundaki çıkarlarını da doğrudan etkiliyor.

Yine de, Doğu Akdeniz Güney Çin Denizi’ne benzer bir güvenlik ve enerji rekabeti kazanı haline gelse de, Amerika özellikle Libya’dan ve genel olarak bölgeden kopuk durumda. Gerçekten de, “arkadan önderlik etme” nin ilk kez Başkan Obama yönetimindeki Libya bağlamında dile getirilmesi uygun olabilir.

Şimdi ABD’nin sonunda Libya’daki giderek artan vekalet çatışmalarını sona erdirmek veya hafifletmek için çok ihtiyaç duyulan ve gecikmiş bir liderlik rolünü üstlenmesinin zamanı geldi. ABD, bölgedeki deniz varlığını büyük ölçüde artırmalı – Yunanistan ile daha güçlü ABD savunma işbirliği de dahil olmak üzere – Libya çatışmasına müzakere bir çözüm tasarlamak ve Türkiye’nin istikrarsızlığı da dahil olmak üzere ilgili güvenlik endişelerini ele almak için bölgedeki gücün izdüşümü olarak Doğu Akdeniz için bir Özel Temsilci atamalı.”

JINSA, Amerikan hükümeti’ne Türkiye’nin bölgedeki yükselişinin önüne geçmek için hemen gerekli adımları at diyor.
kaynak: jinsa.org

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?